Şimdiden Afiyet Olsun...

 

Girit mutfağı sadelik, tazelik, bol yeşillik ve tabii zeytinyağının doğru kullanımına dayanmaktadır. Bu husus, belirli keşifler sonucunda öğrenmekle ilgili değil de başından itibaren içinde olup konuya tamamıyla hakim olmakla ilgilidir. Girit mutfağının hemen hemen her alanına hakim olan bu kimseler de tabii ki Giritliler ve mübadillerdir.

Yaklaşık 10 yıldır Alibey Adası’nda Girit ve Akdeniz mutfağının eşsiz lezzetlerini misafirlerine sunan Boncuk Restoran oldukça iddialı bir işletmedir. Bunun başlıca nedeni bu mutfağın sonradan öğrenilmesi veya keşfedilmesi değil de işletmecilerinin bu mutfak kültürünün geldiği yerden geliyor olmaları ve her gün, her öğün tadarak büyümüş olmalarıdır. Sonuçta Girit kültürünü en iyi Giritliler ve Girit Türk göçmenleri bilmektedir.

Sahibi oldukları Boncuk Restoran’ı bugünlere getiren Hüseyin Merih ONAY ve Zühtü TUNKER Girit ve Akdeniz mutfağına oldukça hakimdirler. Bu birliktelik neticesinde ortaya çıkan restoranda asıl amaç sınırsız lezzetleri barındıran bu mutfakları sadece titizlikle hazırlayıp misafirlerine sunmak değil, aynı zamanda memnuniyeti esas alarak temiz, kaliteli bir hizmetle beraber nezih bir ortam hazırlamaktır. Bilhassa işletme ortaklarından biri olan Hüseyin Bey 1924 Yılında Girit’in Resmo kentinden mübadeleyle göçen Ali ONAY’ın oğludur. Hüseyin Bey bu kültür içerisinde büyümüş ve bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu çok küçük yaşlarda fark etmiştir.

Bugün Boncuk Restoran gerek günlük seçilen taze ürünler, bu ürünlerin usulüne uygun pişirilme şekilleri, gerekse misafirlere sunumu ve misafire gösterdiği ilgi ve özen hususlarında standardın oldukça üzerinde hizmet vermektedir. Kar gütme amacının ikinci plana atıldığı bu restoran, mevsimine göre değişiklik gösteren yüzden fazla meze çeşidinin yanı sıra günlük taze balık seçenekleri ve bilumum deniz ürünleriyle Alibey Adası’na yolu düşen herkesin en az bir kere tatması gereken bir deneyimdir.

Boncuk Restoran, alanlarında uzmanlaşmış aşçıları, şefleri ve garsonlarıyla Girit ve Akdeniz mutfağının eşsiz meze ve yemeklerini bir araya getirmekte ve misafirlerine sunmaya devam etmektedir. Mis gibi deniz manzarasına karşı eşsiz meze ve yemeklerle kaliteli vakit geçirmek isteyenler için Boncuk Restoran ailesi olarak kapımızın her zaman açık olduğunu bildirmekten mutluluk duyarız. Şimdiden afiyet olsun.